General američke vojske Wesley Clark bio je posrednik na mirovnim pregovorima u Dejtonu u novembru 1995. i glavnokomandujući savezničkih snaga NATO-a u Evropi 1999. godine. |
General Wesley Clark opisuje razgovor koji je vodio sa Slobodanom Miloševićem 17. avgusta 1995. tokom pregovora o okončanju rata u Bosni i Hercegovini, u vezi s ubistvima u Srebrenici počinjenim mjesec dana ranije:
Rekao sam: “Gospodine predsjedniče, kažete da imate toliki uticaj na bosanske Srbe, pa kako je moguće da, ako imate takav uticaj, da ste dozvolili generalu Mladiću da pobije sve te ljude u Srebrenici?” Milošević me je pogledao i zastao za trenutak. Zatim je rekao: “Pa, generale Clark” rekao je, “Upozorio sam Mladića da to ne učini, ali me on nije poslušao”.
General Clark govori o jednom drugom razgovoru koji je vodio sa Slobodanom Miloševićem u oktobru 1998. tokom pregovora o okončanju krize na Kosovu. Clarkov kolega iz NATO-a, njemački general Klaus Naumann, koji je takođe bio prisutan na tom sastanku, prepričao je taj isti razgovor tokom svog svjedočenja 13. juna 2002.:
A on se okrenuo prema meni i rekao: “Generale Clark, mi znamo kako da postupamo s tim ubicama, s tim ljudima koji siluju, tim kriminalcima”. Rekao je: “Mi smo to i ranije radili”. Ja sam pitao: “A, kada?” On je odgovorio: “U Drenici 1946. godine”. Ja sam pitao: “Šta ste uradili?”, a on je odgovorio: “Poubijali smo ih, sve smo ih poubijali”. Bio sam iznenađen žestinom kojom je govorio i samo sam ga pogledao. I general Naumann ga je samo pogledao i koliko se sjećam, Milošević je onda rekao – onda je on pojasnio svoju izjavu. Rekao je: “Naravno, nismo to sve odjednom uradili, trebalo nam je neko vreme”.
General Wesley Clark svjedočio je o sastancima koje je imao sa Slobodanom Miloševićem tokom pregovora o okončanju humanitarne krize na Kosovu u oktobru 1998. i januaru 1999. godine. Razgovori generala Clarka i Slobodana Miloševića pružili su presudne dokaze o Miloševićevom stanju svijesti i potkrijepili tvrdnje optužbe da je činjenje zločina nad nesrbima bilo dio Miloševićeve namjere.
Svjedočenje generala Clarka pomoglo je i da se potkrijepe navodi optužbe da je Slobodan Milošević znao da se u Bosni i Hercegovini čine zločini. General Clark je svjedočio pred Sudom da je vođa američke delegacije Richard Holbrooke razgovarao s Miloševićem tokom sastanaka koji su održani 17. avgusta 1995. kada je Holbrooke rekao Miloševiću da je to što se u Srebrenici desilo zločin. Prema Holbrookovim riječima, Milošević je na to odgovorio: “Znam”.
General Clark je pomogao i da se potkrijepe navodi Tužilaštva da je Slobodan Milošević kontrolisao i rukovodstvo bosanskih Srba i institucije Jugoslavije i Srbije. Tokom pregovora u Dejtonu u novembru 1995. godine, general Clark je radio s Miloševićem na mapama kako bi se utvrdile granice u konačnom rješenju. Clark je izjavio da je Milošević pokazao da je blisko upoznat s tim dijelom teritorije Bosne i Hercegovine i da nije imao potrebu da se konsultuje s bilo kojim članom delegacije bosanskih Srba. Prema Clarkovom svjedočenju, tokom pregovora o okončanju kosovske krize u oktobru 1998., bilo je jasno da Milošević kontroliše i Vojsku Jugoslavije i predsjednika Srbije, saoptuženog u predmetu protiv Milana Milutinovića.
General Wesley Clark, visoko odlikovani oficir vojske Sjedinjenih Američkih Država, 1966. godine diplomirao je na Vojnoj akademiji West Point. Od 1997. do maja 2000., Clark, general odlikovan s četiri zvjezdice, bio je vrhovni komandant Savezničkih snaga NATO-a u Evropi i glavnokomandujući evropske komande oružanih snaga SAD. Na tom položaju je komandovao operacijom savezničkih snaga koja je bila prva velika borbena akcija NATO-a u bivšoj Jugoslaviji, a trajala je od 24. marta do 12. juna 1999. Clark se povukao iz vojne službe 2000. godine. U vrijeme kada je svjedočio u decembru 2003 godine. Clark se već bio kandidovao za predsjedničku nominaciju Demokratske stranke.
General Wesley Clark svjedočio je 15. i 16. decembra 2003. Pročitajte cjelokupan tekst njegovog svjedočenja
(Transkripte ustupio Fond za humanitarno pravo)