Website o naslijeđu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju

Od zatvaranja MKSJ-a 31. decembra 2017., Mehanizam održava ovaj website u okviru svoje misije očuvanja i promovisanja naslijeđa međunarodnih krivičnih sudova UN-a.

 Posjetite website Mehanizma.

Izborni postupak

Sudije Međunarodnog suda bira Generalna skupština Ujedinjenih nacija.

Izborni postupak pokreće generalni sekretar pozivom državama članicama Ujedinjenih nacija i državama nečlanicama koje imaju stalne posmatračke misije u sjedištu Ujedinjenih nacija da kandiduju svaka po najviše dvoje sudija za mjesto stalnog sudije.

Sve sudije moraju zadovoljiti uslove navedene u članu 13 Statuta, u kojem se kaže da "moraju biti nepristrasne i čestite osobe visokih moralnih kvaliteta koje posjeduju kvalifikacije potrebne za izbor na najviše pravosudne funkcije u zemlji iz koje dolaze".

Rasprava u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija o izboru sudija MKSJ. Njujork, 19. novembar 2004.

Neka država za mjesto stalnog sudije ne može kandidirati dva kandidata sa istim državljanstvom. Pri kandidiranju se vodi računa o tome da glavni svjetski pravni sistemi budu adekvatno zastupljeni.

Generalni sekretar prosljeđuje primljene kandidature Savjetu bezbjednosti, koji sastavlja spisak sa najmanje dvadeset osam i najviše četrdeset dva kandidata za mjesto stalnog sudije. Predsjedavajući Savjeta bezbjednosti prosljeđuje taj spisak kandidata predsjedavajućem Generalne skupštine. Generalna skupština sa tog spiska bira četrnaest sudija.

Kandidati koji dobiju apsolutnu većinu glasova proglašavaju se izabranim. U slučaju da dva kandidata za mjesto stalnog sudije istog državljanstva dobiju potrebnu većinu glasova, izabranim se smatra onaj koji je dobio veći broj glasova. Sudije se biraju na mandat od četiri godine, nakon čega mogu biti ponovo izabrane.

Postupak izbora sudija ad litem uglavnom je istovjetan postupku izbora stalnih sudija. Generalna skupština bira 27 sudija ad litem sa spiska od najmanje 54 kandidata koje nominiraju države članice. Oni se biraju na četvorogodišnji mandat, a od usvajanja rezolucije 1597 Savjeta bezbjednosti od 20. aprila 2005., mogu biti ponovo izabrane.

Ovih 27 sudija ad litem čini jedan grupu iz koje ih, na zahtjev predsjednika Međunarodnog suda imenuje generalni sekretar na privremenoj osnovi za rad u pretresnim vijećima. Oni mogu biti dio vijeća u jednom ili više predmeta u ukupnom periodu od najduže tri godine.