SAOPŠTENJE ZA JAVNOST |
TUŽILAŠTVO
|
(Isključivo za medije. Nije zvaničan dokument.) |
Haag, 20. februar 1996.
CC/PIO/035t
Predmet protiv Milana Martića će biti razmotren na otvorenom pretresu uz moguće saslušanje svedoka
Na inicijativu sudije Jorde, Pretresno veće I će, počevši od utorka 27. februara 1996, na otvorenom pretresu razmatrati optužnicu protiv Milana Martića. Tokom ovog pretresa, Tužilaštvo će predočiti dokaze koji potkrepljuju optužbe. Verovatno će biti pozvani i svedoci.
Optužnica protiv Milana Martića je podignuta 25. jula 1995. godine. Tadašnji predsednik vlasti hrvatskih Srba u Kninu se tereti za ratne zločine u vezi s ispaljivanjem kasetnih bombi na centralne delove Zagreba u maju 1995. godine.
Očekuje se da će ovaj pretres trajati tri dana.
Postupak
Sudija Claude Jorda je 13. februara 1996, u skladu s Pravilom 61 Pravilnika o postupku i dokazima Međunarodnog suda (”Pravilnik“), tokom sastanka u njegovom kabinetu, zakazao javni pretres o predmetu protiv Milana Martića, predsednika uprave hrvatskih Srba u Kninu, za 27. februar 1995. Prema optužnici koju je 25. jula 1995. godine potvrdio sudija Jorda, Martić se tereti za kršenja zakona i običaja ratovanja zbog napada na Zagreb u maju 1995. godine.
S obzirom da još uvek nisu izvršeni nalozi za hapšenje, sudija Jorda, smatrajući da je u ovom slučaju prošlo dovoljno vremena, a u skladu s izmenama i dopunama paragrafa (A) Pravilnika o postupku i dokazima usvojenim u januaru 1996. godine, pozvao je Tužilaštvo da ga izvesti o merama koje je preduzelo kako bi optuženog obavestilo o postojanju optužnice protiv njega.
U ovim uslovima, odlučeno je da će Pretresno veće I na javnom pretresu 27. februara 1996. razmatrati optužnicu protiv Milana Martića. Nakon javnog pretresa, Pretresno veće I će moći da ponovo potvrdi optužnicu, izda međunarodni nalog za hapšenje i, ukoliko to bude potrebno, o ovome obavesti Savet bezbednosti.
Akreditacije
Proces akreditacija će biti otvoren u 9:30 časova i završen u 9:50 časova.
Akreditacija će automatski biti odobrena nosiocima sledećih novinarskih legitimacija: BPV, Politieperskaart, Holandska novinarska legitimacija, Evropska novinarska legitimacija i Novinarska legitimacija Ujedinjenih nacija.
Ostali novinari će morati da sa sobom ponesu važeći identifikacioni dokument i orginalno pismo glavnog urednika svoje medijske kuće da bi dobili pristup. Ovakvo pismo se takođe može poslati putem telefaksa u Službu za medije/komunikacije (broj telefaksa: +31-70-416-5355).
Audio-vizuelno snimanje i fotografisanje u sudnici neće biti dozvoljeno. Kako bismo omogućili radio i televizijskim kompanijama da povežu svoje uređaje za snimanje sa unutrašnjim i spoljnim izlazima (video-BNC/ audio-Cannon), neophodno je da se preduzmu mere kako bi se izbegli problemi u pozicioniranju vaše opreme tokom postupka. Molimo vas da stupite u kontakt sa Službom za medije/komunikacije što je pre moguće.
Da bi vam bila izdata karta za prisustvovanje konferenciji za štampu, na uvid morate pokazati važeći identifikacioni dokument.
Kontekst
Detaljan informacioni memorandum o postupku u skladu s Pravilom 61 je, na zahtev, dostupan u Službi za medije/komunikacije.
*****
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju
Za više informacija stupite u kontakt s našom Službom za medije/komunikacije
Tel.: +31-70-512-8752; 512-5343; 512-5356 Fax: +31-70-512-5355 - Email: press [at] icty.org