Osnivanjem Outreach programa, Međunarodni sud je prepoznao da ima ulogu u procesu suočavanja s prošlošću u bivšoj Jugoslaviji.
Outreach program Međunarodnog suda je ključ odnosa ove institucije s regionom bivše Jugoslavije. Tokom preostalih godina mandata MKSJ, ovaj odnos će postati značajniji nego ikad.
S hapšenjem, tokom 2011. godine, poslednje dvojice optuženih koji su bili u bekstvu, i velikim brojem optuženih visokog ranga kojima se trenutno sudi, nasleđe Međunarodnog suda poprima svoje konačne obrise. Predstojeći period predstavlja konačnu priliku za rad sa zajednicama u regionu kako bi se predstavila dostignuća Međunarodnog suda i obezbedilo trajanje njegovog nasleđa u budućnosti. Poslednjih godina mandata Međunarodnog suda biće organizovana opsežna i metodična informaciona kampanja usmerena ka regionu koju će predvoditi Outreach program.
Osnivanje Outreach programa 1999. godine, šest godina nakon što je MKSJ počeo s radom, bila je prekretnica u sazrevanju Međunarodnog suda. Bio je to znak da je sud postao u potpunosti svestan da će njegov rad odzvanjati mnogo dalje od pravosudnog mandata utvrđivanja krivice ili nevinosti optuženih pojedinaca. Osnivanjem Outreach programa, Međunarodni sud je prepoznao da ima ulogu u procesu suočavanja s prošlošću u bivšoj Jugoslaviji, što predstavlja jedan od ključnih izazova za društva koja su prošla kroz sukobe.
Outreach program je danas savremen i robustan program, koji poseduje specijalistička znanja potrebna da bi se ispunio mandat Međunarodnog suda da doprinese miru i bezbednosti u regionu. Njegova misija je da u praksi primeni princip transparentne pravde: da bi pravda zaista bila ostvarena, mora se videti da se ona ostvaruje.
Outreach program se održava zahvaljujući velikodušnoj pomoći Evropske Unije | |
Outreach program za mlade podržava Ministarstvo spoljnih poslova Finske |
Svake godine na hiljade ljudi dolaze u neposredan kontakt s Međunarodnim sudom kroz mnoštvo aktivnosti. Ove aktivnosti uključuju izgradnju kapaciteta nacionalnih pravosudnih sistema, rad s mladima, lokalnim zajednicama i medijima, posete MKSJ i izradu širokog spektra informativnih materijala, multimedijalnih sadržaja na vebsajtu i na društvenim mrežama. Ovim aktivnostima Outreach program ne samo da informiše, već takođe i sluša i podstiče na dijalog. Na kraju krajeva, oblik i uspeh nasleđa Međunarodnog suda u borbi protiv nekažnjivosti i u nastojanjima da se suoči s prošlošću odrediće same lokalne zajednice.
Međunarodni sud se oslanja na spoljne izvore finansiranja kako bi Outreach program nastavio da funkcioniše, a Evropska unija velikodušno i dugoročno podržava ovaj program. Potrebna je dodatna podrška kako bi se sproveli važni projekti koji će obezbediti da napori Međunarodnog suda da osigura mir i bezbednost u regionu nastave da daju plodove u narednim generacijama.